Κι όμως είναι ακόμα εδώ

Πολύ εντυπωσιακός ο Ηλυσιακός, ο οποίος διέσυρε εντός έδρας τον Ηρακλή με σκορ 79-49 για τη 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, ενώ παράλληλα υπερκάλυψε τη διαφορά της ήττας στο «Ιβανώφειο». Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη, με καλή άμυνα, αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση, έφτασαν στο ροζ φύλλο και έδειξαν πως τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα για την παραμονή.

Το ματς:

Με μερικά λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε η αναμέτρηση, καθώς οι φίλοι του Ηλυσιακού πέταξαν αμέτρητα χαρτάκια στον αγωνιστικό χώρο. Αρκετά «σφιχτό» ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με την άμυνα να έχει τον πρώτο λόγο. Ωστόσο, πιο σίγουρος στις επιλογές του ο Ηρακλής, ο οποίος συντηρούσε συνεχώς το προβάδισμα, χάρη σε καλάθια του νεοαποκτηθέντα Ντρόμπνιακ. Όλα αυτά τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, όπου το σκορ ήταν 9-13 υπέρ του Γηραιού. Από εκεί και πέρα ο Ηλυσιακός, με «όπλο» τα ριμπάουντ (13-7) και δη τα επιθετικά, όπου είχε 6 έναντι μόλις 2, κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με σκορ 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ντρόμπνιακ με δικό του καλάθι έφερε το ματς στα ίσα (17-17). Οι γηπεδούχοι, όμως, με έξι διαδοχικούς πόντους από τον Νίκο Χατζή, έφεραν τη διαφορά στο +6 (17-23), γεγονός που ανάγκασε τον Γιώργο Καλαφατάκη να καλέσει τάιμ άουτ, τρία λεπτά αφότου ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος. Ο Ηλυσιακός, μετά τη διακοπή, συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με ένα επιμέρους σκορ 11-3, εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (34-20). Απολύτως δικαιολογημένο το 39-23, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν διαρκώς το ρυθμό του παιχνιδιού. Την ίδια ώρα ο Ηρακλής αναλωνόταν σε σουτ έξω από τα 6,75, στα οποία είχε 1/10.

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηλυσιακός, ο οποίος στα τρία πρώτα λεπτά είχε ένα σερί 8-0, με τη διαφορά να έχει φτάσει σχεδόν στο νταμπλ σκορ (47-23). Το πρώτο καλάθι για τον Γηραιό στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο καλύτερός του παίκτης, Ντρόμπνιακ. Όσο περνούσε η ώρα, ο Ηλυσιακός ανέβαινε συνεχώς και μαζί παρέσυρε και τη διαφορά, όπου έφτασε στους +28, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο παράτησαν την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να εξελιχθεί σε παράσταση για ένα ρόλο. Ενδεικτικό το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου, όπου ήταν, πλέον, στο +30 (65-35) υπέρ της ομάδας των Ιλισίων. Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να έχει φτάσει σε μη ανατρέψιμο σημείο. Ο Ηλυσιακός έριξε το ρυθμό του, όμως, παράλληλα συντηρούσε αυτό το +30, αφού οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη δεν έδειχναν καμία διάθεση, έστω να μειώσουν τη διαφορά, γι’ αυτό το τελικό 79-49, ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 39-23, 65-35, 79-49

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καπινιάρης, Καρύδας 6, Ουέμπ, Κυρίτσης 13(1), Χατζής 12(1), Παπαντωνίου 4(1), Κανονίδης, Κούκουλας 10, Τόντιτς 6, Κασελάκης 8(2), Μπάξτερ 12(1), Ντόουσον 8.

Ηρακλής (Καλαφατάκης): Πίτερς 3, Πάρκερ 9, Δεμερτζής 4, Παπανικολόπουλος 1, Πέτροβιτς, Κοπρίβιτσα 4, Δέσπος, Κόλεμαν, Ηλιάδης, Εϊτουταβίτσιους, Λαμπρόπουλος 12(1), Ντρόμπνιακ 16(2).

Γήπεδο: Κ.Δ. Γ. Ιλισίων

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Ταβουλαρέας, Ξενικάκης

Κομισάριος: Ορφανός