Θρύλου απόλυτο, με το μυαλό στον…Βασιλόπουλο

Συναντώντας αρκετές δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε 82-63 τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ για την 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και διατηρήθηκε μόνος πρώτος στη βαθμολογία έχοντας το απόλυτο των νικών. Κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκους» που ήταν επηρεασμένοι από τον νέο, σοβαρό όπως όλα δείχνουν, τραυματισμό του Βασιλόπουλου στο γόνατο, οι Χαλπερίν (13π.), Τεόντοσιτς (9ασ.) και Παπαλουκάς (10π.). Καλές εντυπώσεις για είκοσι λεπτά άφησε ο Πανιώνιος, που είχε κορυφαίο τον Άντεσρον (12π.).

Το παιχνίδι:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενος τις περισσότερες λύσεις που είχε στην επίθεση, προηγήθηκε 15-8 στο 4΄ με τους Μαυροκεφαλίδη και Χαλπερίν να «οδηγούν» στο σκοράρισμα. Στην άμυνα οι Πειραιώτες αντιμετώπιζαν δυσκολίες, αλλά η υπεροπλία στους ψηλούς και η καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση τους επέτρεψαν να πάρουν διαφορά 23-12 στο 8΄. Ο Πανιώνιος στη συνέχεια έπαιξε πιο μυαλωμένα, «έσφιξε» την άμυνα του και έτρεξε στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 25-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον νεοαποκτηθέντα Αντερσον να αφήνει εξαιρετικές εντυπώσεις. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι είχαν τραγικά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων (1/8), κάτι που έκανε ευκολότερο το έργο των «κυανέρυθρων».

Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Πανιώνιος έπαιζε καλύτερα, έκλεινε τους διαδρόμους προς το καλάθι του και με τον Γιαννόπουλο αρκετά εύστοχο, μείωσε σε 27-24 στο 13΄, την ώρα που ο Ολυμπιακός σκόραρε μόνο με βολές. Η είσοδος του Σπανούλη δεν έδωσε την απαιτούμενη ώθηση, η άμυνα των «ερυθρόλευκων» συνέχιζε να … θαλασσοπνίγεται και οι φιλοξενούμενοι με σκόρερ τους Μπάρλο και Παραγιό, διατηρούνταν σε απόσταση…βολής (33-30, 3΄52΄΄ πριν το τέλος). Μοναδική αξιόπιστη λύση της ομάδας του Ίβκοβιτς σε εκείνο το διάστημα ήταν ο Παπαλουκάς, που συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την Τετάρτη και το ματς με την Βαλένθια. Με δικούς του συνεχόμενους πόντους και ένα τρίποντο του Έρτσεγκ, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +11, 41-30 στο 18΄ και τα πράγματα έδειχναν να παίρνουν την φυσιολογική τους τροπή.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή πιο συγκεντρωμένος και σοβαρός, έπαιξε άμυνα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Έρτσεγκ και Χαλπερίν, προηγήθηκε 54-39 στο 25΄. Αν οι παίκτες του ήταν και πιο προσεκτικοί στα ριμπάουντ, η διαφορά θα είχε «ανοίξει» περισσότερο, αφού δεν ήταν λίγες οι φορές που ο Πανιώνιος σκόραρε, ανανεώνοντας τις επιθέσεις του με επιθετικά ριμπάουντ (59-47 στο 27΄). Ο Μιλος Τεόντοσιτς, έκανε ένα μεστό παιχνίδι μετά από καιρό, προσέχοντας περισσότερο το δημιουργικό κομμάτι (9 ασίστ) και βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί με 67-51 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Πανιώνιος είχε χάσει δυνάμεις, δεν πίεζε με τον ίδιο ζήλο στην άμυνα και δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ να πάρει μεγάλες διαστάσεις (76-58, 5΄ πριν το τέλος) και το ματς να αποκτήσει στα τελευταία λεπτά διαδικαστικό χαρακτήρα…

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-35, 67-51, 82-63.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 10, Νεστέροβιτς 9, Σπανούλης 4, Μπουρούσης 3 Κέσελ 5, Μαυροκεφαλίδης 12, Χαλπερίν 13 (3), Νίλσεν 2, Παππανικολάου 5, Έρτσεγκ 9 (1) Τεόντοσιτς 8 (9 ασίστ), Κατσίβελης 2.
Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Άντερσον 12 (1), Αθανασούλας 2, Άλεξιτς 4, Γιαννόπουλος 6 (1), Τσιάρας 4, Αθηναίου 3, Μπατής 7 (1), Ιωάννου 4, Σαρικόπουλος 2, Κοβίλ 7, Παραγιός 6, Μπάρλος 6 (1).

Διαιτητές: Μπήτης, Μαλανδρής, Μητσόπουλος