Είμαστε και εμείς εδώ

Τη δεύτερη διαδοχική του νίκη πέτυχε ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της Καβάλας με σκορ 76-59, για την 14η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε σε αυτή τη σπουδαία νίκη, η οποία «αναπτερώνει» τις ελπίδες για την παραμονή.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αναμέτρηση μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου, όπου το σκορ ήταν στο 7-7. Από εκεί και ύστερα, ο Ηλυσιακός με ένα σερί 8-0 σε διάστημα δύο λεπτών, έκανε το 15-7 και κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Η Καβάλα προσπάθησε να αντιδράσει και το μόνο που έκανε ήταν να κλείσει στο -4 τη διαφορά, στο τέλος της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 9-2, το οποίο έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (31-20). Ο μόνος που προσπαθούσε να «μαζέψει» κάπως τα πράγματα ήταν ο Παλάσιο, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες έφερε τη διαφορά ξανά σε μονοψήφιο αριθμό (33-24), δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι με «μπροστάρη» το Νίκο Χατζή εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (41-26), με το τρίποντο του ΜακΙντος απλά να διαμορφώνει το 41-29.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και τρία λεπτά από την έναρξη, μείωσαν εκ νέου τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (43-35), με τρίποντο του Αγγελόπουλου. Στα επόμενα τρία λεπτά έμειναν χωρίς σκορ και οι δύο ομάδες και αυτό ωφέλησε την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο -5 (49-44), με το επιμέρους σκορ να είναι 8-15.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ηλυσιακός έδειξε πως ήθελε περισσότερο τη νίκη. Οι γηπεδούχοι με τους Χατζή και Καρύδα «αποκατέστησαν» την τάξη, φέρνοντας τη διαφορά στο +16 (61-45). Η Καβάλα δεν κατάφερε να φανεί απειλητική στα επόμενα λεπτά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά -η οποία έφτασε ακόμα και στο +21 (76-55)- και να είναι αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-29, 49-44, 76-59

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καπινιάρης, Καρύδας 12, Κυρίτσης 11, Γουέμπ 6(2), Χατζής 12(2), Παπαντωνίου, Κανωνίδης, Κούκουλας 6, Τόντιτς 12, Κασελάκης 4, Μπάξτερ 13(1), Ντόσον.

Καβάλα (Πρίφτης): ΜακΙντος 5(1), Παλάσιο 16, Κοστόφ 3, Χαφ 6(1), Παπανικολάου, Στεφανίδης, Πιεβάλιτσα, Σίμονς 11, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 2, Καραποστόλου 12(2), Αγγελόπουλος 4(1).

Γήπεδο: Κ.Γ. Ιλισίων

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Καρακατσούνης, Διαμαντής

Κομισάριος: Τασούλας Χάρης