Ελλάδα Α2 / Β / Γ Εθνική

Φιλική νίκη του Ηρακλή επί του Φιλίππου Βέροιας

Καλά στοιχεία από τον Ηρακλή στη φιλική νίκη επί του Φιλίππου Βέροιας με 75-53.

Ο Ηρακλής επικράτησε του Φιλίππου Βέροιας με 75-53, σε φιλικό παιχνίδι, που έγινε, κεκλεισμένων των θυρών στο Ιβανώφειο.

Η ομάδα του Πέταρ Άλεξιτς, που ξεκίνησε στη βασική πεντάδα τους Σταμάτη, Μαστρογιαννόπουλο, Παπαρέγκα, Μαλέσεβιτς και Κώττα, πραγματοποίησε δυνατό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 17-5 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, που έληξε με 20-10.

Ο Φίλιππος Βέροιας μείωσε στους έξι, 20-14, όμως οι γηπεδούχοι, έχοντας πρωταγωνιστή τον Μαλέσεβιτς επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (26-16), διατηρώντας την σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Ο Παπαρέγκας με ένα τρίποντο και ο Μαλέσεβιτς με καλάθι και φάουλ έκαναν το 44-27, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το 44-30, που ήταν το σκορ του πρώτου εικοσάλεπτου.

Βελτιώνοντας την άμυνά τους στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Kesar να δίνει αρκετές λύσεις επιθετικά, οι γηπεδούχοι άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα και με επιμέρους σκορ 15-4 στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν στο +25, 59-34 στο 30'.

Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ξεπερνά και τους 30 πόντους (75-44) και τους Βεροιώτες να τη ρίχνουν στο τέλος στους 22.

* Με τον ΗΡΑΚΛΗ δεν αγωνίστηκε ο Νίκος Δημαλής, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στη δεξιά ποδοκνημική. Ο Νίκος Παπαρέγκας υπέστη διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν έπαιξε στο υπόλοιπο του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 22-14, 44-30, 59-34, 75-53

Διαιτητές: Κοντογιάννης, Κωνσταντινέλης, Κασούμης

ΗΡΑΚΛΗΣ: Σταμάτης 8, Παπαρέγκας 5(1), Μπινιάκου, Τσιακμάς 6(1), Kesar 19(1), Λιάπης, Καμπουρίδης 3, Malesevic 13, Καλόγηρος 11(2), Κώττας 4, Μαστρογιαννόπουλος 6.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Καραγιώργος 5(1), Γκάτζος 11(3), Ελευθεριάδης 9, Κωστίκας 4, Παπαδόπουλος 3(1), Τεπετίδης 2, Ταζόπουλος 4, Πεχλιβανίδης 7(1), Κόκκαρης, Μαλανδρής 8(2), Δούλαλας.