Ευρώπη

Μπορεί και χωρίς Έβανς η Ζαλγκίρις, διέλυσε με τριαντάρα τη Νεπτούνας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας παρόλο που δεν είχε διαθέσιμους ούτε τον Κίναν Έβανς ούτε τους νεοαποκτηθέντες Πολονάρα και Τέιλορ, δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στη Νεπτούνας, την οποία διέλυσε 77-46.

Ακόμα μια έυκολη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Ζαλγκίρις στο πρωτάθλημα της Λιθουανίας. Η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις επικράτησε πολύ άνετα με σκορ 77-46 της Νεπτούνας, ανεβαίνοντας στο 14-1 στη βαθμολογία.

Η Ζαλγκίρις αγωνίστηκε δίχως τα νέα αποκτήματα, Ακίλε Πολονάρα και Αϊζάια Τέιλορ, ενώ έλειπε φυσικά ο Κίναν Έβανς που έπαθε ρήξη αχιλλείου και θα χάσει όλη τη σεζόν.

Η ομάδα του Κάουνας βρήκε αντίσταση από τους φιλοξενούμενους μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Από την τρίτη περίοδο και μετά έφερε το παιχνίδι σε διψήφια διαφορά, και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, κρατώντας μάλιστα τη Νεπτούνας χωρίς πόντο για 7 λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Η Ζαλγκίρις είχε τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Ο Κεβάριους Χέιζ είχε 11, ο Ίγκνας Μπραζντέικις 14 και ο Εντγκάρας Ουλανόβας 10.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 31-26, 56-41, 77-46