Ευρώπη

«Καθάρισε» σε… πέντε λεπτά την Τσμόκι Μινσκ η ΤΣΣΚΑ!

Περίπου 24 λεπτά αντιστάθηκε η Τσμόκι Μινσκ στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία πάτησε το… γκάζι και έφυγε με το «διπλό» (87-60) από τη Λευκορωσία.

Πέντε… λεπτά ήταν αρκετά για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνάντησε αντίσταση μέχρι το 24’ από την Τσμόκι Μινσκ, αλλά όταν… γκάζωσε, «καθάρισε» το παιχνίδι και πήρε τη νίκη με το άνετο 87-60, για το 6-2 στη VTB League.

Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 49-48, με την «ομάδα του στρατού» να κάνει ένα σερί 19-0, που την έστειλε στο +18 (49-67) στο 29’, κλειδώνοντας ουσιαστικά το ροζ φύλλο.

Μάλιστα, συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ δέχθηκε μόλις 13 πόντους(!) από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με 47!

Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Ιτούδη ήταν ο Τζέιμς με 19 πόντους, με τον Χίλιαρντ να είχε 17π., τον Χάκετ 12π., τον Μπολομπόι 11π. και τον Μιλουτίνοφ με 10π.

Από την αντίπαλο της ΑΕΚ στο BCL, που πήγε στο 1-4, ξεχώρισε ο Σαλάς με 22 πόντους και ο αδερφός του Γουίλ Κλάιμπερν, Κρις, με 15π.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 47-46, 51-69, 60-87