Ευρώπη

Έβαλε τέλος στο αρνητικό της σερί με αγχωτική νίκη επί της Τουρκ Τέλεκομ η Εφές

Παρότι δυσκολεύτηκα αρκετά στην έδρα της Τουρκ Τέλεκομ, η Εφές πανηγύρισε την οριακή νίκη με 71-69, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα και στην κορυφή του τούρκικου πρωταθλήματος.

Δυσκολεύτηκε στην έδρα της Τουρκ Τέλεκομ, αλλά κατάφερε να δώσει τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων που έτρεχε η Εφές!

Ο ομάδα του Ερντέμ Τσαν έφτιαξε διψήφιες υπέρ της διαφορές (31-41 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και 40-51 με το ξεκίνημα του δεύτερου), αλλά είδε τους αντιπάλους της να επιστρέφουν, πλησιάζοντας μέχρι και στο 66-69 στην «τελική ευθεία» του αγώνα. Παρ' όλα αυτά, η Εφές πανηγύρισε την οριακή νίκη με 71-69 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-2, παραμένοντας παράλληλα μόνη πρώτη στην κορυφή του τούρκικου πρωταθλήματος, μπροστά από Καρσίγιακα (10-3), Φενέρμπαχτσε (9-3) και Μπεσίκτας (9-4).

MVP για τους νικητές, που είχαν σε ακόμα ένα παιχνίδι τους πολλές και σημαντικές απουσίες, ήταν ο Ελάιζα Μπράιαντ, με 19 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Οτούρου (10π, 9 ριμπ) και Τόμπσον (10π, 4 ριμπ, 3 ασίστ).

Ο Ταϊρόν Γουάλας είχε 21 πόντους για τους γηπεδούχους, αλλά μαζί με τον Τζέιμς Πάλμερ αστόχησαν σε δύο τρίποντα και ένα δίποντο στην τελευταία επίθεση του αγώνα για να αποσοβήσουν την ήττα της ομάδας τους, η οποία είχε βρεθεί στο -9 (60-69) δύο λεπτά πριν το τέλος και άγγιξε μια επική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-41, 50-51, 69-71