Ευρώπη

Βρήκε τον... δάσκαλό της στη Ρέτζιο Εμίλια του Πρίφτη η Βίρτους!

Μπορεί στην Ευρωλίγκα να είναι ασταμάτητη, η Βίρτους όμως γνώρισε ήττα στο πρωτάθλημα της Ιταλίας, καθώς υποκλίθηκε στη φοβερή Ρέτζιο Εμίλια του Δημήτρη Πρίφτη με σκορ 72-66.

Στην Ευρώπη «κούκλα», στην Ιταλία... πανούκλα η Βίρτους!

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι υποκλίθηκε με σκορ 72-66 στη Ρέτζιο Εμίλια του Δημήτρη Πρίφτη και έμεινε στο 10-5 και αρκετά μακριά από την πρωτοπόρο Μπρέσια στη Serie A, πριν τη «διαβολοβδομάδα» στην Ευρωλίγκα με Μακάμπι (10/01) και Εφές (12/01).

Οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, με τη Βίρτους να αντιδρά και να παίρνει αυτή το προβάδισμα στα τέλη της τρίτης (49-53). Παρόλα αυτά, το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε στη Ρέτζιο Εμίλια, με τον Κέβιν Χέρβεϊ να κάνει μεγάλο ματς, έχοντας 24 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από τους υπόλοιπους, ξεχώρισε με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Μπριάντε Γουέμπερ, ενώ 13 πόντους μέτρησε ο Λάνγκστον Γκάλογουεϊ. Για τη Βίρτους, προσπάθησε με 20 πόντους αλλά δεν έφτασε ο Ίφε Λούντμπεργκ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 35-29, 49-53, 72-66