Ευρώπη

Επικράτησε στο θρίλερ με τη Βαλένθια και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Ρεάλ

Τη νίκη πρόκριση στα ημιτελικά του φετινού Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας με 86-85 στο ντέρμπι με τη Βαλένθια!

Με ένα συναρπαστικό ντέρμπι ξεκίνησε το Final-8 του φετινού Κυπέλλου Ισπανίας, το οποίο διεξάγεται στην Μπανταλόνα!

Ρεάλ Μαδρίτης και Βαλένθια έδωσαν μεγάλη μάχη και πάλεψαν για την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, με τη «βασίλισσα» να παίρνει τελικά τη νίκη με το οριακότατο 86-85.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντεκ (19π, 9 ριμπ.), Χεζόνια (16π.) και Ταβάρες (11π, 8 ριμπ.), ενώ για τη Βαλένθια ξεχώρισαν Τζόουνς (20π, 5 ασίστ) και Χάρπερ (16π.)

Οι Μαδριλένοι... πάτησαν γκάζι μετά τα μισά της πρώτης περιόδου με το σκορ στο 8-7, δημιουργώντας σερί 12-4 και κλείνοντας το δεκάλεπτο όντας μπροστά με 21-13. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 16 πόντους (31-15) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τη Βαλένθια να αντιδρά στη συνέχεια, μειώνοντας σε 41-34 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ρεάλ ξαναέφτιαξε διψήφια υπέρ της διαφορά (57-47), αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Βαλένθια να μειώνει σε 63-58, κάνοντας ντέρμπι τον προημιτελικό. Η ομάδα του Μουμπρού έφτασε σε απόσταση αναπνοής (63-61) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ενώ προηγήθηκε και με 81-79, 2:30 πριν το φινάλε. Η Ρεάλ ξαναπήρε το προβάδισμα έχοντας για πρωταγωνιστή της τον Ντεκ και ο Τζόουνς έχασε δύο ευκαιρίες για να χαρίσει στο τέλος τη νίκη στην ομάδα του, με το 86-85 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 41-34, 63-58, 86-85