Ευρώπη

Ξεπέρασε Παναθηναϊκό και παρέμεινε κορυφή η Μονακό

Έστω και σε «θρίλερ», η Μονακό νίκησε 92-85 στο Παρίσι την Παρί για τη 19η αγωνιστική της LNB και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Μονακό νίκησε 92-85 στο Παρίσι την ισχυρή Παρί για τη 19η αγωνιστική της LNB και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με ένα ματς λιγότερο, δείχνοντας πως ξεπέρασε το «στραπάτσο» από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ την περασμένη Πέμπτη, παραμένοντας φαβορί για την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου κι αφήνοντας τους γηπεδούχους στην τέταρτη θέση με 12-6 και ματς λιγότερο, επίσης.

Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν 41-54 στο ημίχρονο, όμως το 30-15 επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο έκανε ντέρμπι την αναμέτρηση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τζέιμς με 19, Λόιντ με 17 και Χολ με 16.

Για τους πρωτοπόρους του πρώτου ομίλου του EuroCup, ξεχώρισαν οι Χίφι με 23, Σορτς με 18, Ουάρντ με 15 και Μάλκολμ με 12 πόντους.