Ευρώπη

Ισοφάρισε και ρέφαρε η Άλμπα Βερολίνου

Μια σαφώς ανώτερη Άλμπα Βερολίνου νίκησε άνετα 91-77 στην έδρα της Ουλμ κι ισοφάρισε σε 1-1 τη μεταξύ τους ημιτελική σειρά των πλέι οφ της BBL.

Έδειξε την ανωτερότητά της η Άλμπα Βερολίνου κι, επικρατώντας 91-77 στην έδρα της Ουλμ στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό της BBL, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά μετά την απρόσμενη ήττα της στην πρωτεύουσα το περασμένο Σάββατο στην πρεμιέρα, ξαναπαίρνοντας το πλεονέκτημα έδρας, οπότε και φιλοξενεί το τρίτο ματς της σειράς την ερχόμενη Παρασκευή.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας «ξέσπασαν» στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ έχαναν με -8 στο πρώτο, και με επιμέρους σκορ 29-14 στην τρίτη περίοδο έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Κορυφαίοι για τα «άλμπατρος» ήταν ο Σμιθ με 18 και οι Προσίντα, Σίκμα με 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-21, 47-39, 61-68, 77-91