Ευρώπη

Zορίστηκε αλλά πέρασε από την έδρα της Μπρεογκάν η Μπασκόνια

H Mπασκόνια για τρεις περιόδους βρήκε τον... δάσκαλό της στην έδρα της Μπρεογκάν, ωστόσο στην τελευταία βελτίωσε την εικόνα της και έφτασε στη νίκη με σκορ 86-77, η οποία τη φέρνει κοντά στην κορυφή.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε η Μπασκόνια όμως κατάφερε τελικά να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπρεογκάν.

Οι Βάσκοι νίκησαν εκτός έδρας με σκορ 86-77, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 10-3 και να διατηρηθούν σε επαφή με την κορυφή.

Η Μπρεογκάν στάθηκε πολύ καλά στο ματς παρά την κακή πρώτη περίοδο (13-25), απείλησε την Μπασκόνια μέχρι και το τέλος, όμως τελικά η ομάδα του Χοάν Πενιαρόγια βρήκε σημαντικές λύσεις στο τέλος και κράτησε τη σημαντική νίκη.

Για τους νικητές, ξεχώρισε ο Ντάριους Τόμσον, που είχε 15 πόντους και έδωσε 7 ασίστ. 13 πόντους πρόσθεσε ο Κοστέλο, ενώ 12 είχε ο Χόμς και 11 πόντους με 9 ριμπάουντ ο Σεντεκέρσκις.

Από την πλευρά των ηττημένων, που έπεσαν στο 6-7, ο Βίκτορ Αρτεάγα είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 14 λεπτά. Εξαιρετικός κι ο Σκοτ Μπάμφορθ με 15 πόντους, ενώ 14 πρόσφερε ο Μάρκο Λούκοβιτς και από 10 οι Σέρχι Γκαρθία και Τόνι Νάκιτς.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 32-41, 62-64, 77-86