Ευρώπη

Πήρε τη ματσάρα με την Μπρεογκάν η Μανρέσα - Έκανε «σεφτέ» και η Ανδόρα

Η Μανρέσα κατόρθωσε να πάρει την πρώτη της νίκη στην ACB, αφού λύγισε την Μπρεογκάν στην παράταση (89-85). Πρώτο ροζ φύλλο και για την Ανδόρρα, που «πάτησε» την Παλένθια.

Ματσάρα στο Λούγο!

Η Μανρέσα πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή ACB με σκορ 89-85 μέσα στην Μπρεογκάν, σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση μετά από μεγάλη αγωνία!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν από την αρχή ανώτεροι και πήραν διψήφιο προβάδισμα, όμως το ματς έγινε ντέρμπι με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν. Κι ενώ η Μανρέσα ήταν μπροστά με σκορ 74-77, ο Σέρχι Κιντέλα κέρδισε 3 βολές και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ωστόσο, κυριάρχησαν και πάλι οι φιλοξενούμενοι, φτάνοντας στην επικράτηση.

Κορυφαίος των νικητών με 20 πόντους ήταν ο Ντάνιελ Πέρεθ, ενώ 18 σκόραρε ο Ντέβιν Ρόμπινσον και 12 ο Τραβάντε Γουίλιαμς. Για τους ηττημένους, που έπεσαν στο 1-2, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κιντέλα με 14 πόντους, ενώ πολύ χαμηλά έμεινε ο Δημήτρης Αγραβάνης, που έπαιξε 6' και σκόραρε 2 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 43-49, 64-59, 77-77 (κ.δ.), 85-89 (παρ.)

Την πρώτη της νίκη πήρε και η νεοφώτιστη Ανδόρρα, η οποία «πάτησε» με σκορ 87-74 την έτερη... φρέσκια ομάδα της ACB, Παλένθια, χάρη σε ξέσπασμα στο τέλος!

Το ματς ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 23-11 και κατάφεραν να ξεφύγουν, παίρνοντας τη νίκη δίχως άγχος.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μαρκέλ Σταρκς με 14 πόντους και 7 ασίστ, ενώ 12 πόντους είχε ο Στάνλεϊ Οκόγιε. Από τους φιλοξενούμενους, κορυφαίος με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Γιάνικ Φράνκε.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-40, 64-63, 87-74