Ευρώπη

Έπεσε ηρωικά στην έδρα της Μπουρζ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός άγγιξε μια μεγάλη ανατροπή από το -18 στη Γαλλία, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Μπουρζ με 67-61 για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Μια σπουδαία εμφάνιση δεν ανταμείφθηκε με νίκη για τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας γυναικών. Οι νταμπλούχες ηττήθηκαν με 67-61 από την ισχυρή Μπουρζ στη Γαλλία έχοντας αγγίξει μια τρομερή ανατροπή από το -18 (54-36).

Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε νωρίς με 14-4, αλλά παρότι οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν στους τρεις, 14-11, αποσπάστηκε ξανά στις αρχές της δεύτερης περιόδου με 29-13 και στα μέσα της με 36-19. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας κατάφεραν με ένα 5-0 να περιορίσουν τη ζημιά στο -12 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και πλησίασε στους πέντε, 42-35. Ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 54-36 λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς δεν κατέθεσαν τα όπλα και με τρίποντο της Σταμολάμπρου πλησίασαν στους έξι, 56-50, εξίμισι λεπτά πριν το τέλος, ενώ δύο λεπτά μετά και στον πόντο, 58-57, με 3:47 να απομένουν. Με το σκορ στο 63-61 στα τελευταία δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενες έχασαν πολλές ευκαιρίες να φέρουν το ματς στα ίσα και η γαλλική ομάδα με διαδοχικές βολές διαμόρφωσε το τελικό 67-61.

Δεκάλεπτα: 22-13, 36-24, 54-39, 67-61

Μπουρζ (Ολιβιέ Λαφαγιέ): Άντερσον 10, Στέινμπεργκε 7, Μπάνκολ, Μίτσελ 10, Αστιέρ 13, Γκουάπο 9, Ζόντια, Γκοντίν 10, Αλεξάντερ 8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 5, Σταμάτη, Αγιούσο 16, Σπυριδοπούλου 3, Σύρρα, Γκούσταφσον 24, Νικολοπούλου, Δίελα, Σουκ, Στραουτμάνε 13