Ευρώπη

Παρωδία: Η… Μπλουά διέλυσε τη Μονακό που κατέβηκε με πιτσιρικάδες πριν το Final 4!

Η Μονακό παρέταξε τη δεύτερη ομάδα στο παιχνίδι με την Μπλουά ελέω Final 4 και γνώρισε βαριά ήττα (102-76), ούσα αδιάφορη.

Βαριά ήττα γνώρισαν τα... δεύτερα της Μονακό στην έδρα της Μπλουά, μόλις δύο μέρες πριν το Final 4 της Ευρωλίγκας.

Παρόλα αυτά, οι Μονεγάσκοι ήταν αδιάφοροι, έχοντας εξασφαλίσει την πρωτιά στο γαλλικό πρωτάθλημα, ενώ αγωνίστηκαν μόλις δύο μέλη που θα ταξιδέψουν στο Κάουνας, Στραζέλ και Μακουντού.

Φυσικά, το γεγονός πως η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς αγωνίστηκε δύο μέρες πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό αποτελεί... παρωδία, αλλά δεν είναι πρώτη φορά που η γαλλική ομοσπονδία οδηγείται σε αντίστοιχες αποφάσεις.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες της Μονακό, μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 27-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Μάλιστα, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με την Μπλουά να είναι προηγούνται με 53-40.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 71-57, ενώ οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 102-76, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Εντιαγέ με 19 πόντους, στους 31π. σταμάτησε ο Μακουντού, ενώ 17π. πρόσθεσε ο Στραζέλ.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 53-40, 71-57, 102-76.