Ευρώπη

Πήρε νίκη-θρίλερ κόντρα στην Μπέτις του εκπληκτικού Τσαλμπούρη πριν τον Παναθηναϊκό η Μπασκόνια

Παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε πολύ εντός έδρας κόντρα στην Μπέτις, η Μπασκόνια κατάφερε να νικήσει στην παράταση (107-103), λίγες μέρες πριν αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα.

Παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στην αξιόμαχη Μπέτις του εκπληκτικού Γιώργου Τσαλμπούρη (ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους και 5/8 τρίποντα), η Μπασκόνια κατάφερε να πάρει τη νίκη με 107-103 στην παράταση (91-91 η κανονική διάρκεια), λίγες μέρες πριν ταξιδέψει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (11/11, 21:30), για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίοι για τους Βάσκους οι Χάουαρντ (29π), Κότσαρ (17π), Γκιεντράιτις (13π) και Χένρι (9π, 12 ασίστ), ενώ για την Μπέτις εκτός του Τσαλμπούρη, ξεχώρισαν και οι Τζόνσον (21π), Χιλ (19π, 8 ασίστ).

Η ομάδα του Πενιαρόγια προηγήθηκε μέχρι και με 7 πόντους κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου (22-15), πριν οι Ανδαλουσιανοί περάσουν μπροστά με 23-30 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Μπασκόνια μπροστά με 40-36, με το ματς να είναι ντέρμπι σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος του. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι τέλους, με τον Κοστέλο να κάνει 1/2 βολές με 2'' να απομένουν για το φινάλε, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, η Μπασκόνια παρουσιάστηκε ψυχραιμότερη, ευστοχότερη και έχοντας για μπροστάρη της τον Χάουαρντ, πήρε τη νίκη με 107-103.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 40-36, 66-66, 91-91, 107-103 (παρ.)

Με νίκες συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο ισπανικό πρωτάθλημα η Μπαρτσελόνα, η οποία παρά την επανάπαυσή της στην τελευταία περίοδο, κατάφερε να επικρατήσει 72-69 της Τζιρόνα, του Μαρκ Γκασόλ. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντα Σίλβα (16π, 10 ριμπ.), Βέσελι (14π) και Χίγκινς (13π).

Μπασκόνια-Μπέτις 107-103

Η Τζιρόνα ήταν εκείνη που μπήκε δυνατότερα στην αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα μέχρι και 8 πόντων (9-17), πριν οι «μπλαουγκράνα» αντιδράσουν, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 23-19. Στη συνέχεια η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είχε τον έλεγχο, φτιάχνοντας «διαφορές ασφαλείας», όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραρε μόλις 7 πόντους, επιτρέποντας στην αντίπαλό της να πλησιάσει και να φανεί απειλητική. Τελικά, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 72-69, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-1.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 50-38, 65-50, 72-69