Ευρώπη

Ξεμπέρδεψε με τη Μάλαγα η Μπαρτσελόνα - Νίκη με ανατροπή και 100άρα για την Μπασκόνια

Φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 75-60 της Μάλαγα, ενώ η Μπασκόνια βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους από τη Φουενλαμπράδα, αλλά τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή (102-88).

Νίκη με την οποία ανέβηκε στην 4η θέση του ισπανικού πρωταθλήματος πανηγύρισε κόντρα στη Μάλαγα η Μπαρτσελόνα (75-60), λίγες μόνο ώρες μετά την επικράτησή της επί του Παναθηναϊκού, για τη 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια του αγώνα βελτίωσε την αγωνιστική της εικόνα και πανηγύρισε τη νίκη, χάρη στην οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-3, ξεπερνώντας την αποψινή της αντίπαλο η οποία έπεσε στο 8-4.

Κορυφαίοι για τους «μπλαουγκράνα» οι Λαπροβίτολα (13π, 4 ασίστ) και Βέσελι (10π, 6 ριμπ.), ενώ πρώτοι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Οσετκόφσκι (11π) και Κάρτερ (10π).

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-30, 53-50, 75-60

Σημαντική νίκη πήρε και η Μπασκόνια, η οποία ερχόταν με την ψυχολογία της στα ύψη, μετά τις δύο νίκες της κόντρα σε Εφές και Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη, για την περασμένη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Πενιαρόγια δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησης με τη Φουενλαμπράδα και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με διαφορά 17 πόντων, όμως ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο σκόραρε 69 (!) πόντους, φτάνοντας τελικά σε άνετη νίκη με 102-88.

Εξαιρετικός σε ακόμα ένα παιχνίδι για την Μπασκόνια ο Χάουαρντ (29π. με 6/9 τρίποντα), ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ένοκ (17π, 6 ριμπ.). Από την άλλη, για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ρίστιτς (19π, 10 ριμπ.), Σένγκλιν (17π.), Οκουό (15π) και Κρόμα (14π).

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 35-52, 74-64, 102-88