Ευρώπη

Πήρε το ντέρμπι με την Μπάμπεργκ και βρίσκει ρυθμό η Μπάγερν

Η Μπάγερν πήρε το ντέρμπι της Βαυαρίας με την Μπάμπεργκ (94-87) και ανέβηκε στο 12-4, παραμένοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε σε κάποια σημεία του παιχνιδιού, αλλά η Μπάγερν έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μπάμπεργκ (94-87) και ανέβηκε στο 12-4, παραμένοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 30-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά και με 51-43 στο ημίχρονο. Παρά το γεγονός πως το σύνολο του Τρινκέρι ήταν εξαιρετικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας ακόμη μεγαλύτερη διαφορά (75-64), η Μπάμπεργκ του έβαλε δύσκολα στο φινάλε, ωστόσο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να πάρει τη νίκη με 94-87.

Κορυφαίος για την Μπάγερν ήταν ο Ρούμπιτ με 23 πόντους, δεν έφταναν οι 23π. του Μίλερ στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 43-51, 64-75, 87-94.