Ευρώπη

Προβάδισμα με «περίπατο» για Μπάγερν

Έχοντας μια σταθερά μεγάλη διαφορά, η Μπάγερν νίκησε στο Μόναχο την Γκέτινγκεν 87-67 και πήρε προβάδισμα με 1-0 στα προημιτελικά της BBL.

Με άνεση, η Μπάγερν νίκησε στο Μόναχο 87-67 την Γκέτινγκεν στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό των πλέι οφ της BBL κι έκανε το 1-0 στη σειρά, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται την ερχόμενη Πέμπτη στην έδρα των αποψινών φιλοξενούμενων και τους Βαυαρούς να ψάχνουν το 2-0 στη σειρά για να πλησιάσουν στα ημιτελικά.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι έφτασαν στο +8 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και το επιμέρους σκορ 22-14 στην τρίτη περίοδο έφερε το +16, οπότε κι η «σεμνή τελετή» ολοκληρώθηκε.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ουάιλερ-Μπαμπ με 16, Ουίνστον με 13 και Τσίτχαμ με 12 πόντους.