Ευρώπη

Πήρε προβάδισμα… τελικού η Μονακό!

Με κορυφαίο τον Γκρέι και έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος, η Μονακό νίκησε 82-77 την Γκραν Κανάρια, στον πρώτο ημιτελικό του Eurocup.

Το… 1-0 στα ημιτελικά του Eurocup έκανε η Μονακό, επικρατώντας 82-77 της Γκραν Κανάρια και χρειάζεται μία νίκη ακόμη για να προκριθεί στον τελικό.

Κορυφαίος ο Γκρέι με 25 πόντους για τους Μονεγάσκους, με τον Λεσόρ να είχε 12π. και τους Μποστ και Ο’ Μπράιαν από 11π.

Από τους Ισπανούς, ξεχώρισε ο Κοστέλο με 22π.

Νευρικές και άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα, αλλά ήταν μαζί (11-11) μέχρι το 7’. Έκτοτε, ο ρυθμός ανέβηκε, με τις επιθέσεις να «ζεσταίνονται» και το τέλος του πρώτου να βρίσκει την Γκραν Κανάρια μπροστά (20-21).

Στη δεύτερη περίοδο, η Μονακό είχε τον απόλυτο έλεγχο, με τους Ισπανούς να μένουν στο σκορ (34-26) μέχρι το 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με σερί 10-0 για το +18 (44-26).

Με εξαιρετικές άμυνες ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος η Γκραν Κανάρια, με αποτέλεσμα να κάνει επιμέρους σκορ 1-15 και να πλησιάσει στο -4 (45-41), στο 26’. Όμως, στη συνέχεια η Μονακό «αφυπνίστηκε» και έτσι κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +8 (54-46).

Οι Ισπανοί προσπαθούσαν να μείνουν στο παιχνίδι, αλλά ο Γκρέι ήταν «ζεστός» για τους Μονεγάσκους, οι οποίοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα και τη διαφορά τους, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 82-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-26, 54-46, 82-77