Ευρώπη

Nτιαλό και Τζέιμς... σκόρπισαν τη Φο Προβάνς - Άνετη νίκη της Βιλερμπάν επί της Λε Πορτέλ

Με τους Άλφα Ντιαλό και Μάικ Τζέιμς σε απίστευτη κατάσταση, η Μονακό διέλυσε με σκορ 98-83 τη Φο Προβάνς, παραμένοντας στην κορυφή της LNB. Εύκολη νίκη και για τη Βιλερμπάν επί της Λε Πορτέλ.

Ανίκητη στη Γαλλία η Μονακό!

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο απέναντι στη Φο Προβάνς, την οποία νίκησε με σκορ 98-83, ανεβαίνοντας στο 25-5 στο γαλλικό πρωτάθλημα, 5 νίκες μακριά από τη δεύτερη Μετροπολιτάν.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο για τους Μονεγάσκους (46-46), στο δεύτερο ανέβασαν στροφές και πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από το τρίτο δεκάλεπτο (75-59), φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση απέναντι στους ουραγούς.

Απίστευτο ματς έκανε ο Άλφα Ντιαλό, που πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 30 πόντους, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Μαγικός ως συνήθως και ο Μάικ Τζέιμς, που είχε 19. Οι δυό τους δηλαδή, πέτυχαν ακριβώς τους μισούς πόντους της Μονακό!

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 46-46, 75-59, 98-83

Έξίσου εύκολο έργο είχε και η Βιλερμπάν, που διέλυσε με 86-68 τη Λε Πορτέλ, ανεβαίνοντας στο 16-10 (της έχουν αφαιρεθεί δύο νίκες λόγω τιμωρίας).

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ έκανε επίσης «χλιαρό» πρώτο ημίχρονο (38-36), όμως «καθάρισε» στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι (68-52), φτάνοντας σε ένα πολύ εύκολο αποτέλεσμα.

Κορυφαίος ήταν ο Νάντο Ντε Κολό, που «σαν το παλιό καλό κρασί» πέτυχε 20 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ! Πολύ θετικός και ο Τζόνα Μάθιους, με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-36, 68-52, 86-68