Ευρώπη

Σόκαρε τη Μακάμπι και κατέκτησε το League Cup η Χάποελ Ιερουσαλήμ!

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ έκανε την έκπληξη και νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 79-71, κατακτώντας με αυτόν τον τρόπο το League Cup του Ισραήλ!

Tον πρώτο τίτλο της σεζόν στο Ισραήλ κατέκτησε η Χάποελ Ιερουσαλήμ!

Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τζίκιτς έκανε την έκπληξη και νίκησε με σκορ 79-71 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, κατακτώντας το League Cup κόντρα στην... Ευρωλιγκάτη αντίπαλό της!

Η Μακάμπι ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε ικανή να κατακτήσει τον τίτλο, ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, όταν η Χάποελ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 21-8 και πήρε «κεφάλι», χωρίς να χάσει έκτοτε τα ηνία της αναμέτρησης!

Κορυφαίος των νικητών, που είχαν 4 διψήφιους σκόρερ, ήταν ο Σπίντι Σμιθ, που πέτυχε 21 πόντους με 4/7 τρίποντα. Από κοντά και ο Ζακ Χάνκινς με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 17 πόντους σημείωσε ο Λίβαϊ Ράντολφ και 10 ο πρώην παίκτης της Μακάμπι, Γιοβέλ Ζούσμαν.

Aπό πλευράς των ηττημένων, ο Λορέντζο Μπράουν ξεχώρισε με 16 πόντους, ενώ από 13 πέτυχαν οι Τζον ΝτιΜπαρτολομέο και Μπόνζι Κόλσον. Εκτός έμεινε ο Γουέιντ Μπόλντγουιν.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 43-35, 51-56, 71-79.