Ευρώπη

«Άλωσε» την Πολωνία ο Παναθηναϊκός

Έχοντας τον έλεγχο από τη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός νίκησε στην Πολωνία τη Λουμπλίν 51-38 για την πρεμιέρα των ομίλων του Euro Cup μπάσκετ γυναικών και ξεκίνησε ιδανικά τη διοργάνωση.

Σαφώς ανώτερος, ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα τη Λουμπλίν στην Πολωνία 51-38 στην πρεμιέρα των ομίλων του Euro Cup μπάσκετ γυναικών και ξεκίνησε ιδανικά την προσπάθεια διάκρισης στη φετινή διοργάνωση.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη με σερί 9-0 και 6-0 στη δεύτερη περίοδο απέκτησαν μια διψήφια διαφορά και τη διατήρησαν σταθερά σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της αναμέτρησης, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Κορυφαία των «πράσινων» ήταν η Ριντ με 21 πόντους, ενώ τη βοήθησε και η Αλεξανδρή με 10 πόντους. Για τις γηπεδούχες, ξεχώρισανο οι Μακ με 12 και Κλάουντεν με 11 πόντους.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και έκαναν λάθη στην αρχή της αναμέτρησης, με τις Πολωνέζες να προηγούνται με +3, όμως η Ριντ ανέτρεψε την κατάσταση και έδωσε αρχικά το +4 και το +2 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό, με τις «πράσινες» να παίζουν εξαιρετική άμυνα και να έχουν 15-6 επιμέρους σκορ σε αυτό το διάστημα με την άνοδο της Παυλοπούλου. Η Λουμπλίν ισοφάρισε σε 11-11 στο 12', αλλά οι «πράσινες» με επιμέρους σκορ 3-13 διαμόρφωσαν το 15-26 στο 18' και την Παυλοπούλου να φέρνει το +13 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Το «τριφύλλι» συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο και, παρά το 20-28 των γηπεδούχων, έφτασε στο +18 με σερί 10-0. Η πολωνική ομάδα μείωσε σε 30-38, όμως ο Παναθηναϊκός με νέο σερί έφτασε στο +13 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έφτασε και πάλι στο +15 με την πολύ καλή του άμυνα και το ματς πήγε στο +16. Η Λουμπλίν μείωσε σε 38-49 στο 37', αλλά ο Παναθηναϊκός με την καλή του άμυνα έφτασε στο τελικό +13.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 15-28, 30-43, 38-51