Ευρώπη

«Μπλακ άουτ» και καρέ… ηττών για τον Ηρακλή

Αν και κατάφερε να επιστρέψει από το -19, ο Ηρακλής υπέστη… καθίζηση στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε 92-83 από τη Λέιντεν, μένοντας χωρίς νίκη (0-4) στο φετινό FIBA Europe Cup.

Ούτε τώρα ο Ηρακλής έσπασε το… ρόδι!

Ο «Γηραιός» κατάφερε να προηγηθεί στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ανατρέποντας διαφορά 19 πόντων, αλλά τελικά ηττήθηκε 92-83 από τη Λέιντεν, με αποτέλεσμα να πάει στο 0-4 στο πέμπτο γκρουπ του FIBA Europe Cup και να αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν ο Ντάγκλας με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Κουζέλογλου να είχε 15π.

Από τους Ολλανδούς, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 2-2, κορυφαίοι ήταν οι φαν Μπρέε και Μικαλάουσκας με 15π. ο καθένας.

Κακό ξεκίνημα για τον Ηρακλή στο ματς, με τη Λέιντεν να παίρνει από νωρίς τον έλεγχο (6-12) και την εικόνα να μην αλλάζει μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-21). Ο «Γηραιός» ήταν κοντά (20-26) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αλλά στη συνέχεια οι Ολλανδοί πήγαν την υπέρ τους διαφορά στο +12 (20-32), στο 15’.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο καλό επιθετικό ρυθμό και με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να αντιμετωπίζει δυσκολίες, πήγαν στα αποδυτήρια με το +14 (28-42).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Λέιντεν ξέφυγε ακόμη και στο +19 (28-47), με τον Ηρακλή να δείχνει… σφυγμό στη συνέχεια και με επιμέρους σκορ 13-2 να μειώνει σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά (31-49), στο 25’. Έκτοτε, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, με τους φιλοξενούμενους όμως να διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (52-63).

Με μεγάλο «όπλο» την άμυνά του, ο Ηρακλής ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 15-2 στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα (67-65), στο 33’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον «Γηραιό», καθώς «κόλλησε» επιθετικά, με τους Ολλανδούς από την άλλη να πατούν το… γκάζι και να πηγαίνουν ξανά στο +14 (71-85), στο 38’, όπου ουσιαστικά σφράγισαν τη νίκη που ήρθε με το τελικό 83-92.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 28-42, 52-63, 83-92