Ευρώπη

«Γονάτισε» τη Βαλένθια με… όργια Καμπάτσο η Ρεάλ!

Ένας εξαιρετικός Καμπάτσο πήρε από το… χέρι τη Ρεάλ και την οδήγησε στη νίκη (95-90) επί της Βαλένθια, μετά την ήττα-σοκ από την Μπούργος.

Ξανά στον… ίσιο δρόμο η Ρεάλ Μαδρίτης!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καμπάτσο, η «βασίλισσα» νίκησε 95-90 τη Βαλένθια και παρέμεινε σε τροχιά playoffs, βάζοντας παράλληλα «φωτιά» στον δεύτερο όμιλο.

Ο Αργεντινός γκαρντ τελείωσε το ματς με 29 πόντους και 11 ασίστ, με τον Ντεκ να είχε 14π. και τον Τόμπκινς 13π.

Από τις «νυχτερίδες», που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα και είναι και εκείνες στο 2-1, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αμπάλδε με 17 πόντους, με τον Μαρίνκοβιτς να είχε 14π. και τον Λόιντ άλλους 13π.

Η ομάδα του Λάσο διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Βαλένθια παρέμεινε κοντά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι οικοδεσπότες μπήκαν ακόμη πιο δυνατά και εκμεταλλευόμενοι την τραγική αστοχία των Μαδριλένων έφτασαν στο +4 (65-69), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ρεάλ άλλαξε το… τσιπάκι και απάντησε με ένα σερί 9-0, για να διαμορφώσει ο Ντούμπλιεβιτς το 74-71 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια και τη Βαλένθια να πηγαίνει στο +4 (78-82), στο 34’. Στη συνέχεια, η Ρεάλ ανέκτησε το προβάδισμα, με τις «νυχτερίδες» όμως να ήταν κοντά (88-87). Από το 37’ και μετά, ανέλαβαν δράση οι Γιουλ και Καμπάτσο για το +4 (93-89) της «βασίλισσας», η οποία διατήρησε την ψυχραιμία της μέχρι τη λήξη και έτσι πήρε και το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 56-52, 74-71, 95-90