Ευρώπη

Σοβαρεύτηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και άλωσε την έδρα της Γκραν Κανάρια η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα πήρε για τα καλά... φόρα, αφού μετά το «διπλό» στο ΣΕΦ πέρασε και από την έδρα της Γκραν Κανάρια, την οποία νίκησε με σκορ 83-73 χάρη σε ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Σιγά σιγά βρίσκει ρυθμό η Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα του μετά το «διπλό» επί του Ολυμπιακού πήρε ακόμα ένα επί της Γκραν Κανάρια, την οποία νίκησε 83-73 φτάνοντας στο 4-1 στην ACB. Απογοητευτικό ξεκίνημα για την ομάδα από τις Κανάριες Νήσους, που βρίσκεται στο 2-3.

Οι γηπεδούχοι είχαν για τρία δεκάλεπτα εξαιρετικό πρόσωπο, κρατώντας χαμηλά την Μπαρτσελόνα και διατηρώντας τα ηνία του αγώνα. Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, οι «μπλαουγκράνα» ξύπνησαν με πρωτοστάτη τον Γιοκουμπάιτις, κάνοντας ένα επιμέρους 27-14 το οποίο τους οδήγησε στη νίκη.

Ο Λιθουανός ήταν και ο πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα με 14 πόντους και 6 ασίστ, ενώ 11 πόντους είχε ο Τζοέλ Πάρα και ισάριθμους ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ. Από την Γκραν Κανάρια, ξεχώρισε με 18 πόντους ο Νίκολας Μπρουσίνο.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-32, 59-56, 73-83