Ευρώπη

Πήρε το ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης η Εφές!

Η Εφές μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη στο δεύτερο μέρος κόντρα στη Γαλατά, επικρατώντας 80-70 στην έδρα της «τσιμπόμ».

Μπορεί στο πρώτο μέρος να εμφάνισε τα γνωστά της προβλήματα, ωστόσο στο δεύτερο, οι παίκτες της Εφές βγήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και έφυγαν με ένα πολύ σημαντικό διπλό από την Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας 80-70 της Γαλατασαράι.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με 19-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 40-39 υπέρ της «τσιμπόμ».

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι τα... συμφώνησαν και βγήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι για τη νίκη, κάτι που εν τέλει έκαναν πραγματικότητα. Μπορεί η τρίτη περίοδος να τελείωσε στην ισοπαλία (57-57), ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σύνολο του Αταμάν πάτησε... γκάζι, έβαλε τα μεγάλα σουτ και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-39, 57-57, 80-70.