Ευρώπη

Σκόρπισε τη Μερκεζεφέντι με πολυφωνία στην επίθεση η Φενέρμπαχτσε!

Η Φενέρμπαχτσε είχε πολύ εύκολο έργο κόντρα στην Μερκεζεφέντι και επικράτησε με άνεση 90-64, ανεβαίνοντας στο 6-1 και στην κορυφή, παρέα με την Εφές.

Σε περίπατο μετέτρεψε, με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, την αναμέτρηση με την Μερκεζεφέντι η Φενέρμπαχτσε (90-64)!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος, αλλά με εξαιρετική εμφάνιση στην 3η και 4η περίοδο και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, πέτυχε μία επιβλητική νίκη, ανεβαίνοντας στο 6-1 και στην κορυφή, παρέα με την Εφές.

Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν «σκούρα» στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στην ανάπαυλα (33-33). Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και πετυχαίνοντας 57 πόντους έναντι 31π. των αντιπάλων τους, έφτασαν πολύ εύκολα στο τελικό 90-64.

Κορυφαίος για τη Φενέρ ήταν ο Μότλεϊ με 16 πόντους, με τον Γουίλμπεκιν να πετυχαίνει 15π. και τους Χαζέρ, Μαντάρ να ακολουθούν με 14π. Όσον αφορά τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο Έλληνας σέντερ αγωνίστηκε για 21 λεπτά, μετρώντας 6 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-33, 57-49, 90-64.