Ευρώπη

Θριαμβεύτρια στο ντέρμπι της Πόλης η Γαλατασαράι του Πιστιόλη

Η Γαλατασαράι ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο ντέρμπι της Πόλης κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, φεύγοντας από την έδρα της μεγάλης της αντιπάλου με σπουδαία νίκη 76-70.

Θριαμβεύτρια στο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης η Γαλατασαράι , η οποία επικράτησε με 76-70 της Φενέρμπαχτσε , φεύγοντας με σπουδαίο διπλό από την έδρα της μεγάλη της αντιπάλου.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μποστ (15π, 8 ασίστ), Κάνααν (13π) και Τρίμπλ (13π, 5 ασίστ), ενώ για τη Φενέρ μοναδικός που σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Ακπινάρ (15π).

Η Γαλατά του Ανδρέα Πιστιόλη μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα του ντέρμπι και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας δημιουργήσει υπέρ της διαφορά επτά πόντων (18-25), με τη Φενέρ να αντιδρά και να μειώνει στους δύο (36-38) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Αμφίρροπη η αναμέτρηση και στο δεύτερο μισό της, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με επί μέρους σκορ 20-20 και τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ψύχραιμοι στο φινάλε και να αντέχουν στην πίεση της Φενέρ, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 76-70.

Όσον αφορά τη βαθμολογία του τούρκικου πρωταθλήματος, μετά από 27 αγωνιστικές η Φενέρ παραμένει στην κορυφή με ρεκόρ 21-6, ενώ η Γαλατά ανέβηκε στην πέμπτη θέση (17-10).

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-38, 56-58, 70-76