Ευρώπη

Γονάτισε τον Ερυθρό Αστέρα με μπροστάρη τον Μπέικον η Ζενίτ!

Με πρωταγωνιστή τον Ντουέιν Μπέικον και ανατροπή στο δεύτερο μέρος, η Ζενίτ νίκησε 83-70 τον Ερυθρό Αστέρα, στον μικρό τελικό του Σούπερ Καπ της VTB League.

Με ανατροπή στο δεύτερο μέρος και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντουέιν Μπέικον, η Ζενίτ νίκησε 83-70 τον Ερυθρό Αστέρα και κατέλαβε την τρίτη θέση στο Σούπερ Καπ της VTB League.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκλεισε μπροστά το πρώτο ημίχρονο, αλλά ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού σήμανε την αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο, όπου οι Ρώσοι έκαναν επιμέρους σκορ 11-23 και πήραν εκείνοι το προβάδισμα.

Ο Αμερικανός ήταν κορυφαίος για την ομάδα από την Αγία Πετρούπολη με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά πήρε αρκετές προσπάθειες, έχοντας 6/19 σουτ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Αλεξάντρ Σερμπένεφ με 16π.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-33, 50-56, 70-83