Ευρώπη

Σάρωσε την Τσιμπόνα με ασταμάτητο Τόμπι ο Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας... άστραψε και βρόντηξε κόντρα στην Τσιμπόνα, την οποία διέλυσε με σκορ 84-56, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Μάικ Τόμπι!

Με... σπασμένα τα φρένα στην Αδριατική λίγκα ο Ερυθρός Αστέρας!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σε τρομερή κατάσταση και νίκησαν με σκορ 84-56 την Τσιμπόνα, παραμένοντας στην κορυφή μετά από 10 αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Από την άλλη, η κροατική ομάδα έμεινε στις μόλις 3 νίκες.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο ήταν... κάπως ανταγωνιστικό το παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν καταιγιστική και αύξανε διαρκώς τη διαφορά της, φτάνοντας μέχρι το εντυπωσιακό +28 του φινάλε. Πλέον, οι Σέρβοι στρέφονται στα ματς της «διαβολοβδομάδας» με Βαλένθια (6/12) και Μπασκόνια (8/12) για την Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μάικ Τόμπι, που ήταν εντυπωσιακός με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ σε μόλις 21 λεπτά συμμετοχής. Από 11 πόντους πρόσθεσαν οι Γιάγκο Ντος Σάντος και Λούκα Μίτροβιτς, ενώ από 9 είχαν οι Ρόκας Γκεντράιτις και Στέφαν Λαζάρεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 46-29, 61-43, 84-56