Ευρώπη

Διέλυσε την Μπόρατς με τρομερό Ντος Σάντος ο Ερυθρός Αστέρας

Με τον Γιάγκο Ντος Σάντος να κάνει εμφάνιση που θύμισε... ΝΒΑ, o Eρυθρός Αστέρας νίκησε με σκορ 90-74 την Μπόρατς, συνεχίζοντας με άνεση την πορεία της στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Προελαύνει στην Αδριατική λίγκα ο Ερυθρός Αστέρας!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε με σκορ 90-74 την Μπόρατς και παρέμεινε στην κορυφή με ρεκόρ 14-2, δείχνοντας πως για την ώρα δεν... έχει αντίπαλο στο πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν «πάρτι» των γηπεδούχων από την πρώτη περίοδο, όταν με ένα επιμέρους 35-18 πήρε εξ αρχής τα ηνία. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 51-44 στην ανάπαυλα, ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στους «ερυθρόλευκους», που πανηγύρισαν μία ακόμη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο Γιάγκο Ντος Σάντος, ενώ 16 πόντους έβαλε ο Λούκα Μίτροβιτς, 15 ο Ρόκας Γκεντράιτις και 13 μαζί με 6 ριμπάουντ ο Μάικ Τόμπι.

Τα δεκάλεπτα: 35-18, 51-44, 73-62, 90-74