Ευρώπη

Με πολυφωνία στην επίθεση η Μονακό «κατασπάραξε» την Ελάν Σαλόν!

Έχοντας συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, η Μονακό συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις της στο γαλλικό πρωτάθλημα, επικρατώντας με το εμφατικό 104-68 στην έδρα της Ελάν Σαλόν!

Τις... υψηλές της πτήσεις στο γαλλικό πρωτάθλημα συνέχισε η Μονακό!

Μετά την άνετη νίκη επί της Λιμόζ (72-59) στην πρεμιέρα της LNB, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πήρε νέα εντυπωσιακή νίκη, φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα της Ελάν Σαλόν με το απολαυστικό 104-68!

Οι Μονεγάσκοι κυριάρχησαν από την πρώτη κιόλας περίοδο του αγώνα, ωστόσο, χάρη σε ένα τρομερό επιθετικά και εκτελεστικά τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου το επιμέρους σκορ ήταν 30-15, έφτασαν τη διαφορά σε αυτό το +36!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, οι οποίοι είχαν συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (!), ήταν ο Τζάρον Μπλοσομγκέιμ με 17 πόντους, με τους Ντιαλό και Οκόμπο να προσθέτουν από 15, και τον Μάικ Τζέιμς να ολοκληρώνει το ματς με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 36-50, 53-74, 68-104.