Ευρώπη

«Άλεσε» την Ούνιξ ο… Μίλος!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τεόντοσιτς στην τέταρτη περίοδο, η Βίρτους Μπολόνια νίκησε 80-76 την Ούνιξ, για το 1-0 στον ημιτελικό του Eurocup.

Προβάδισμα… Ευρωλίγκας για τη Βίρτους!

Χάρη στο «ξέσπασμα» του Τεόντοσιτς στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα από την Μπολόνια νίκησε 80-76 την Ούνιξ Καζάν και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά του Eurocup. Παράλληλα, το σύνολο του Τζόρτζεβιτς παρέμεινε αήττητο τη φετινή σεζόν στη διοργάνωση, έχοντας φτάσει πλέον στο 19-0!

Ο Σέρβος γκαρντ βγήκε… μπροστά όταν το ματς «στράβωσε» και ήταν και κορυφαίος για τους Ιταλούς με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την ομάδα του Πρίφτη, έκανε ό,τι μπορούσε ο Σμιθ με 22 πόντους.

Καλύτερο ξεκίνημα από τη Βίρτους, η οποία προηγήθηκε 13-4, στο 5’. Στη συνέχεια, η Ούνιξ βελτιώθηκε επιθετικά και με μπροστάρη τον Σμιθ πλησίασε στο -3 (19-16), με τον Χάντερ να διαμορφώνει το 23-19 της πρώτης περιόδου.

Από νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πρίφτη ισορρόπησε το ματς (26-26), με το προβάδισμα να άλλαζε χέρια (33-34) μέχρι 16’. Έκτοτε, οι Ιταλοί έσφιξαν αμυντικά, χτύπησαν μέσα από τη «ρακέτα» και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 11-2, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +8 (44-36).

Με την ίδια… συνταγή ξεκίνησε η Βίρτους στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας στο +12 (50-38), στο 23’. Η Ούνιξ αντέδρασε και με καλή άμυνα κατάφερε να μειώσει στο -4 (54-50), στο 18’. Το καλάθι του Μπελινέλι «ξεκόλλησε» τους Ιταλούς, αλλά ο Χόλαντ ισοφάρισε (56-56), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το καλάθι και φάουλ του Μόργκαν στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, έδωσε το προβάδισμα (56-59) στην ομάδα του Πρίφτη, με τους Χάντερ και Τεόντοσιτς να κάνουν την ανατροπή (66-64), στο 35’. Ο Σέρβος πήρε από το… χέρι τους γηπεδούχους για το +6 (74-68) , στο 38’ και εκείνο (78-72), του 39’. Η ομάδα του Πρίφτη προσπάθησε να μείνει με τον Σμιθ, αλλά ο Τεόντοσιτς ήταν ψύχραιμος και έτσι η Βίρτους έφτασε στη νίκη με το τελικό 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 44-36, 56-56, 80-76