Ευρώπη

Πάτησε τη Βίρτους και κατέκτησε το Κύπελλο Ιταλίας η απίθανη Μπρέσια!

Η απίθανη Μπρέσια έκανε το «μπαμ» και κατέκτησε το Κύπελλο Ιταλίας, επικρατώντας 84-76 της Βίρτους.

Έκανε το «μπαμ» κόντρα στη Βίρτους, έπαιξε εξαιρετικά και κατέκτησε το Κύπελλο Ιταλίας η Μπρέσια (76-84)!

Το σύνολο του Αλεσάντρο Μάγκρο ήταν εντυπωσιακό σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε την πολυπόθητη κούπα! Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 17-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν ακόμη καλύτεροι, έπαιξαν φοβερή άμυνα και έβαλαν τα μεγάλα σουτ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 39-31 υπέρ της Μπρέσια.

Η Μπολόνια βγήκε διαφορετική στο δεύτερο μέρος, και παρά το γεγονός πως η διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου παρέμεινε στο +8 (52-60), στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βίρτους τα έπαιξε όλα για όλα, έφτασε στο -3 (65-68), αλλά η Μπρέσια κατάφερε να διαχειριστεί άψογα το προβάδισμά της και να φτάσει στη νίκη και την κατάκτηση του Κυπέλλου με 84-76!

Κορυφαίος για την Μπρέσια ήταν ο Αμεντέο Ντέλα Βάλε με 26 πόντους, δεν έφταναν οι 24 του Μπελινέλι στη Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 31-29, 52-60, 76-84