Ευρώπη

Διέσυρε τη Βαρέζε για το άνετο 2/2 στο ιταλικό πρωτάθλημα η Βίρτους Μπολόνια

Χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες, η Βίρτους Μπολόνια διέλυσε με 115-84 εντός έδρας τη Βαρέζε, διπλασιάζοντας τις νίκες της στο ξεκίνημα του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο της Βαρέζε, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 115-84 και κάνοντας το 2/2 στο πρωτάθλημα Ιταλίας η Βίρτους Μπολόνια!

Έχοντας για μεγάλο της πρωταγωνιστή τον Μάρκο Μπελινέλι, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους (7/11 τρίποντα), η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν κυρίαρχη σε ολόκληρο το 40λεπτο, φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Σημαντική και η συμβολή των Μίκι (16π, 10 ριμπάουντ), Παγιόλα (16π.) και Κορντινιέ (11π, 6 ριμπ, 4 ασίστ), ενώ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί μόνο στην 1η περίοδο, ξεχώρισαν Χάνλαν (22π.), Μορέτι (13π.) και Σαχίντ (13π.).

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο, όταν η Βαρέζε έφτασε να προηγείται με 13-12, η Βίρτους απάντησε με σερί 14-0, παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα (26-13) και μην κοιτώντας ξανά πίσω, αφού στη συνέχεια του αγώνα προηγούνταν σταθερά με διαφορές μεγαλύτερες των 15 πόντων και φτάνοντας τελικά άνετα στη νίκη με το 115-84.

Επόμενος αγώνας για την Μπολόνια, ο εκτός έδρας με τη Μονακό την ερχόμενη Παρασκευή (13/10, 20:00) για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 32-22, 58-39, 81-67, 115-84