Ευρώπη

Έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 2-1 την Αρμάνι Μιλάνο η Βίρτους Μπολόνια!

Έχοντας το πάνω χέρι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Βίρτους Μπολόνια έβγαλε χαρακτήρα και νίκησε με 69-61 επί της Αρμάνι Μιλάνο, μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Πολύ... σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Βίρτους Μπολόνια!

Παρά τις δύο ήττες στα πρώτα παιχνίδια των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έβγαλε χαρακτήρα και μείωσε τη σειρά σε 2-1, επικρατώντας 69-61 της Αρμάνι Μιλάνο στη «Segafredo Arena» της Μπολόνια.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (15-17), η Βίρτους «έπνιξε» την Αρμάνι με την πιεστική και δυναμική άμυνά της, κλείνοντας το ημίχρονο στο +5 για το 34-29. Στις αρχές της τρίτης περιόδου μάλιστα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιες τιμές, φτάνοντας ακόμα και στο +12 για το 65-53, δύο λεπτά πριν το φινάλε, με το ροζ φύλλο να έρχεται πιο άνετα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντάνιελ Χάκετ με 13 πόντους και 5 ασίστ, με τον Μίλος Τεόντοσιτς να ακολουθεί με 12 πόντους και 7 ασίστ και τους Μπελινέλι και Μίκι να προσθέτουν από δέκα πόντους αντίστοιχα. Για την Αρμάνι, ξεχώρισε ο Μπίλι Μπάρον με 15 πόντους.

Το Game 4 της σειράς είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Παρασκευή (16/06, 21:30) και πάλι στην έδρα της Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-29, 52-42, 69-61.