Ευρώπη

Ζόρικη πρόκριση για Βιλερμπάν

Έστω και δύσκολα, η Βιλερμπάν νίκησε 89-88 τη Ροάν στο τελευταίο ματς των «16» του Κυπέλλου Γαλλίας κα προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στα προημιτελικά του γαλλικού Κυπέλλου προκρίθηκε την Τετάρτη η Βιλερμπάν. Η πρωταθλήτρια της LNB νίκησε δύσκολα τη Ροάν 89-88 για τους «16» της διοργάνωσης κα πέρασε στην οκτάδα, περιμένοντας αντίπαλο για τη συνέχεια.

Η Ροάν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου έκανε επιμέρους σκορ 22-14, όμως η ομάδα της Λιόν έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε 68-62. Η Ροάν ισοφάρισε 80-80 στο 35΄, όμως οι περισσότερες επιλογές της ομάδας του Τι Τζέι Πάρκερ τους έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι της Βιλερμπάν ήταν οι Μάθιους με 15 πόντους και οι Ντε Κολό, Μποστ, Καουντί με 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 27-19, 54-40, 68-62, 89-88