Ευρώπη

Επέστρεψε στις νίκες με 25άρα η Βιλερμπάν, λύγισε τη Σολέ με κομβικό Τζέιμς η Μονακό

Η Βιλερμπάν επανήλθε στα ροζ φύλλα κόντρα στη Νανσί, την οποία διέλυσε με σκορ 89-64, ενώ η Μονακό πέρασε από την έδρα της Σολέ με σκορ 75-69, χάρη σε ξέσπασμα του Μάικ Τζέιμς στο τέλος.

Επιστροφή στις νίκες για τη Βιλερμπάν!

Η γαλλική ομάδα προερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες σε όλες τις διοργανώσεις, και ξέσπασε πάνω στη Νανσί, την οποία διέλυσε 89-64, ανεβαίνοντας στο 4-2 στο εγχώριο πρωτάθλημα!

Κάθε ανταγωνισμός εξαφανίστηκε από το ματς από πολύ νωρίς, καθώς η Βιλερμπάν ξεκίνησε με 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν άφησε ποτέ ξανά τους φιλοξενούμενους να την πιάσουν. Κάπως έτσι, επανήλθε στις νίκες και πήρε ψυχολογία ενόψει της εντός έδρας αναμέτρησης με την Παρτίζαν (12/10, 21:00) για την Ευρωλίγκα.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο πρώην ΝΒΑer Φρανκ Τζάκσον, ο οποίος έδειξε πως σιγά σιγά προσαρμόζεται στα ευρωπαϊκά δεδομένα, έχοντας 20 πόντους με 4/4 τρίποντα. Πολύ θετικός με 13 πόντους ο Μάικ Σκοτ, «μαέστρος» ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Πάρις Λι, με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 46-36, 75-53, 89-64

Δύσκολο «διπλό» για τη Μονακό!

Μετά την ήττα στην Ευρωλίγκα από τη Βαλένθια, η ομάδα του Πριγκιπάτου επέστρεψε στα ροζ φύλλα, νικώντας μετά από ντέρμπι τη Σολέ με σκορ 75-69. Κάπως έτσι, παρέμεινε στην κορυφή της LNB, με 6/6!

Το ματς ήταν τρομερά ανταγωνιστικό σε όλη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να μην... μασάνε απέναντι στην ανώτερη Μονακό και να της βάζουν πολύ δύσκολα. Τελικά, αυτός που καθάρισε ήταν ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος έβαλε 10 πόντους, όλους στην τέταρτη περίοδο, οδηγώντας την ομάδα του σε ένα επιμέρους 8-0 που μετέτρεψε το 69-67 στο τελικό 69-75.

Πέρα από τον κομβικό Τζέιμς, από τους νικητές ξεχώρισε ο Πετρ Κορνελί, ο οποίος μέτρησε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 16 πόντους πέτυχε ο Ντόντα Χολ. Από πλευράς Σολέ, ο Τζέρι Μπλέικς έκανε ματσάρα με 23 πόντους, όμως δεν έφτασε.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 35-36, 46-47, 69-75