Ευρώπη

Άνετες νίκες για Βιλερμπάν και Μονακό

Η Βιλερμπάν είχε πολύ εύκολο έργο απέναντι στη Ναντέρ την οποία νίκησε με σκορ 88-73, ενώ η Μονακό άλωσε την έδρα της Φος Προβάνς, την οποία διέλυσε με 97-53.

Mε πολύ εύκολες νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο γαλλικό πρωτάθλημα Μονακό και Βιλερμπάν.

Οι Μονεγάσκοι δεν συνάντησαν κανένα εμπόδιο απέναντι στην ουραγό Φος Προβάνς, την οποία διέλυσαν εκτός έδρας με σκορ 97-53, παραμένοντας στην κορυφή της Pro A με ρεκόρ 12-3.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς καθάρισε το ματς από την πρώτη περίοδο, όταν προηγήθηκε με σκορ 32-17, και από εκεί και πέρα απλώς αύξανε τη διαφορά μέχρι το τελικό +44. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάθιου Στράζελ, που είχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 28-48, 41-66, 53-97

Η Βιλερμπάν, από την άλλη, υποδέχτηκε τη Ναντέρ, νικώντας επίσης πολύ έυκολα με σκορ 88-73, αποτέλεσμα που την ανέβασε στο 8-6 και στην έβδομη θέση του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί μέχρι το ημίχρονο, όπου βρίσκονταν πίσω μόνο με τρεις πόντους (39-36), όμως πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο μέρος και έφτασαν τελικά στην εύκολη επικράτηση.

Ξεχώρισε και πάλι ο Νάντο Ντε Κολό, που είχε 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ 15 πόντους και 7 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Άλεξ Τάιους και 14 ο Ρετίν Ομπασοάν.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 70-57, 88-73