Ευρώπη

Έδωσαν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα Μιλάνο και Βίρτους

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο ισπανικό πρωτάθλημα Μιλάνο και Βίρτους, παραμένοντας χέρι-χέρι στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος.

Με εκτός έδρας νίκη συνέχισαν την πορεία τους στο ιταλικό πρωτάθλημα Μιλάνο και Βίρτους, επικρατώντας των Βαρέζε (75-87) και Ρέτζιο Εμίλια (63-74), αντίστοιχα, παραμένοντας χέρι-χέρι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-4.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα είχε εύκολο έργο στο... ντέρμπι του Μιλάνου με τη Βαρέζε και παρότι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στην ισοπαλία (45-45), στο δεύτερο έδειξε την ανωτερότητά της στον αγωνιστικό χώρο και πήρε κεφάλι στο σκορ με 68-63, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να ανεβάσει τη διαφορά και εν τέλει επικράτησε 87-75.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Ντέιβις (17π.) και Λουβαβού-Καμπαρό (16π.)

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-45, 63-68, 75-87.

Στην ίδια κλίμακα κυμάνθηκε και η Βίρτους στην έδρα της Ρέτζιο Εμίλια. Η ομάδα της Μπολόνια προηγήθηκε με 9 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 6 στο ημίχρονο (33-39). Και μπορεί στο τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι να πλησίασαν στο -2, ωστόσο το σύνολο του Σέρτζιο Σκαριόλο ανέβασε... ρυθμούς στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 74-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 33-39, 55-57, 63-74