Ευρώπη

Έφυγε με το «διπλό» από τη Βαλένθια και παραμένει στην κορυφή η Μπασκόνια!

Η Μπασκόνια έφυγε με μία πολύ σημαντική νίκη από τη Βαλένθια (81-85) και διατηρήθηκε στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, παρέα με Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης.

Πέρασε από την έδρα της Βαλένθια με 85-81 και παρέμεινε στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος η Μπασκόνια! Η ομάδα της Βιτορία ανέβηκε στο 21-4 και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε ισοβαθμία με Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι «νυχτερίδες» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 18-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν διαφορετικοί στη δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με 37-35 υπέρ των Βάσκων.

Το σύνολο του Χάιμε Πεναρόγια κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-55), ενώ στην τελευταία περίοδο, παρά το γεγονός πως οι άμυνες απουσίαζαν από το παρκέ, η Μπασκόνια κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμα της, βάζοντας και τα κρίσιμα σουτ και έφτασε σε μία πολύ μεγάλη νίκη με 85-81.

Εξαιρετική η παρουσία του Μαρίνκοβιτς με 19 πόντους, δεν ήταν αρκετοί οι 25π. του Ριβέρο για τη Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-37, 55-56, 81-85