Ευρώπη

Εκτέλεσε την Καρσίγιακα πίσω από τα 6,75μ. για το 2-0 στους τελικούς η Εφές!

Με καταιγισμό τριπόντων (13/29), η Αναντολού Εφές επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση της Καρσίγιακα (85-68), κάνοντας το 2-0 στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Πάτησε την Καρσίγιακα και πλέον απέχει... μια ανάσα από τον τίτλο η Αναντολού Εφές!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό του, και χάρη στα εξαιρετικά της ποσοστά πίσω από τα 6,75μ. (13/29τρ., 45%) πήρε τη νίκη με σκορ 85-68, κάνοντας το 2-0 στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παρκέ από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα, φτάνοντας ακόμα και στο +17 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, κλείνοντας όμως το ημίχρονο με 43-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Καρσίγιακα έβγαλε αντίδραση και μείωσε μέχρι τον πόντο, ωστόσο, η Εφές στην τελευταία περίοδο πάτησε το πόδι στο γκάζι και με επιμέρους σκορ 27-14 έφτασε άνετα στο ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπράιαντ με 23 πόντους, με τους Εμπαγέ και Λάρκιν να ακολουθούν με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ, άτυχος στάθηκε ο Κλάιμπερν ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο μετά από σύγκρουση με συμπαίκτη του.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς των τελικών είναι προγραμματισμένο για το ερχόμενο Σάββατο (17/06) στην έδρα της Καρσίγιακα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-35, 58-54, 85-68.