Ευρώπη

Έκανε το 3/3 η Αναντολού Εφές και χωρίς... Αταμάν

Με αρκετή δυσκολία και χωρίς τον Αταμάν σ' όλο το δεύτερο ημίχρονο καθώς αποβλήθηκε, η Εφές νίκησε 88-78 την Νταρουσάφακα, κάνοντας το 3/3 στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Tην τρίτη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές πανηγύρισε η Αναντολού Εφές.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν νίκησε δύσκολα 88-78 την Νταρουσάφακα και επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα στο Μονακό, για την Ευρωλίγκα.

Η Εφές δυσκολεύτηκε πολύ και μάλιστα βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, το οποίο σημαδεύτηκε από μια ακόμα αποβολή του Εργκίν Αταμάν. Παρόλα αυτά, κατάφερε να περάσει μπροστά στην τρίτη περίοδο και κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να καθαρίσει το παιχνίδι, παίρνοντας τελικά μια αγχωτική νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 22 πόντους και 6 ασίστ, ενώ από κοντά ακολούθησε και ο Μπομπουά με 20 πόντους. Για την Νταρουσάφακα, κορυφαίοι ήταν οι Γουέιν ΜακΚάλογκ και Άντονι Στάρκς, με 16π. και 15π. αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-43, 64-60, 88-78