Ευρώπη

Πήρε το ντέρμπι με Μπάγερν και μείωσε από την κορυφή η Άλμπα

Με ένα παιδικό σκορ, η Άλμπα νίκησε στο Βερολίνο την Μπάγερν Μονάχου 59-53 στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 33ης αγωνιστικής της BBL και μείωσε στο -1 στη δεύτερη θέση από τους πρωτοπόρους Βαυαρούς.

Πλησίασε στην κορυφή της BBL η Άλμπα. Τα «άλμπατρος» του Βερολίνου νίκησαν με το παιδικό σκορ 59-53 την Μπάγερν Μονάχου στη γερμανική πρωτεύουσα στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 33ης αγωνιστικής της Bundesliga και με 26-7 πλησίασαν στο -1 τους Βαυαρούς στην κορυφή, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να πηγαίνει στο 27-6.

Τα 30-28 του πρώτου ημιχρόνου προδίκαζε για ντέρμπι, η Μπάγερν με 20-9 επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο έκανε το 39-48, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους επιμέρους στην τέταρτη περίοδο 20-5 για τη μεγάλη ανατροπή.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γκονζάλεθ ήταν ο Μπράουν με 11 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Μπράνκοβιτς με 10 πόντους.