Euroleague

Συνήλθε στην τέταρτη περίοδο και γλίτωσε το «κάζο» από τη Βιλερμπάν η Μπαρτσελόνα

Έστω και στην τέταρτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα νίκησε 90-83 τη Βιλερμπάν στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και σημείωσε την τέταρτη νίκη της.

Με πολλά σερί στην τέταρτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα νίκησε 90-83 τη Βιλερμπάν στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε στο 4-1 ρεκόρ, παραμένοντας στην πρώτη θέση κι αφήνοντας τους Γάλλους στο 2-3 και στις χαμηλές θέσεις.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως τα διάφορα σερί των «μπλαουγκράνα» στην τέταρτη περίοδο τους έφεραν στο +5, αντέχοντας, στη συνέχεια, στη νέα αντεπίθεση των Γάλλων.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Πάντερ με 20, Βέσελι με 14, Πάρκερ με 12 κι Αμπρίνες με 11 πόντους. Για τους Γάλλους, κορυφαίοι ήταν οι Μαλεντόν με 21, Σακό με 17 και Ντε Κολό, Καουντί με 14 πόντους.

To ματς
Ο Μαλεντόν πήρε «φωτιά» από την αρχή επιθετικά και βοήθησε για το 2-9 της Βιλερμπάν στην αιφνιδιασμένη άμυνα των «μπλαουγκράνα». Ο Σακό βοηθούσε επιθετικά για τους παίκτες του Πιερίκ Πουπέ και διατηρούσε το +6 για τους Γάλλους. Το τρίποντο του Σόφιλντ έφερε το 8-15. Τα συνεχόμενα τρίποντα των Καταλανών, με πρωταγωνιστή τον Αμπρίνες, ισοφάρισαν 17-17, αλλά αυτό του Ντε Κολό έφερε το 17-20 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Το τρίποντο του Μπριθουέλα έφερε το 20-20 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, αλλά οι πολύ καλές επιλογές του Καουντί μέσα στην καταλανική ρακέτα έφεραν το 20-26 για τη Βιλερμπάν. Τα συνεχόμενα τρίποντα εκατέρωθεν διατηρούσαν το +3 με +5 για τους Γάλλους στη συνέχεια, αλλά το τρίποντο του Πάντερ ισοφάρισε 33-33 την αναμέτρηση. Ο Αμερικανός φόργουορντ έδωσε το +1 στην Μπαρτσελόνα, όμως οι περισσότερες επιλογές της Βιλερμπάν μέσα στη ρακέτα της ξαναέδωσαν το μίνι προβάδισμα κι ο Σακό διαμόρφωσε το 43-44 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Τα συνεχόμενα τρίποντα στην έναρξη της τρίτης περιόδου διατηρούσαν το +1 για τη Βιλερμπάν, όμως ένα σερί 9-0 για την Μπαρτσελόνα με πρωταγωνιστή τον Αμπρίνες έφεραν το 52-47 για τους παίκτες του Χουάν Πεναρόγια. Τα τρίποντα της Βιλερμπάντη διατηρούσαν μέσα στο παιχνίδι με το -1 των Γάλλων και πλέον το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται με τις σωστές επιλογές μέσα στις δύο ρακέτες. Ο Ντε Κολό έδωσε το +3 στην ομάδα της Λιόν, όμως ένα σερί 4-0 της «Μπάρτσα» έφερε το 69-69 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Με σερί 4-0 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, η Βιλερμπάν προηγήθηκε 73-69 και με το τρίποντο του Μαλεντόν 76-71. Η Μπαρτσελόνα απάντησε με 5-0 σερί για το 76-76. Ο Σατοράνσκι ισοφάρισε 79-79 και με σερί 4-0 στη συνέχεια και με συνολικό 7-0 η Μπαρτσελόνα έφτασε στο 83-79. Το τρίποντο του Σατοράνσκι έφερε το 86-81 και με το 4-0 σερί στο τελευταίο λεπτό διαμορφώθηκε το τελικό 90-83.

Τα δεκάλεπτα: 17-2, 43-44, 69-69, 90-83