Euroleague

Μαγικός Μπλατ και δύσκολη νίκη για Μακάμπι επί της Βιλερμπάν

Με οδηγό τον Ταμίρ Μπλατ που είχε 21 πόντους και 12 ασίστ η Μακάμπι «λύγισε» με 89-82 τη Βιλερμπάν στο Βελιγράδι.

Με το δεξί μπήκε στη νέα Ευρωλίγκα η Μακάμπι νικώντας δύσκολα με 89-82 την Βιλερμπάν στο άδειο «Αλεξάνταρ Νίκολιτς» του Βελιγραδίου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δέκα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η ομάδα του λαού έφτασε στη νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ταμίρ Μπλατ που είχε 21 πόντους, 12 ασίστ και 36 στην αξιολόγηση.

Ένα πλήρως ισορροπημένο και υψηλού τέμπο παιχνίδι στο ξεκίνημα, ήρθε να αλλάξει πλήρως στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, όταν η Βιλερμπάν σε 41 δευτερόλεπτα έκανε ένα 0-9 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (24-31). Η ASVEL έφτασε και στο +10 (26-36), όμως η Μακάμπι αντέδρασε με διαδοχικούς πόντους του Μπλατ και προσπέρασε, 43-42, με καλάθι του Σόρκιν. Ο εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο Λοβέρν (15π.) και το buzzer beater του Λι βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να κλείσουν το ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα, 51-52.

Μακάμπι-Βιλερμπάν 89-82: Νίκη με ηγέτη Μπλατ

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Λι να έχει πάρει φόρα, αλλά τους Ριβέρο και Μπλατ να έχουν τις απαντήσεις (65-65, 71-71). Ένα ξέσπασμα του Χάρισον έφερε τη Βιλερμπάν στους πέντε (71-76) στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου. Τα μεγάλα σουτ από Μπλατ και ΝτιΜπαρτολομέο έβαλαν μπροστά τη Μακάμπι φτάνοντας στο τελευταίο δίλεπτο (83-82), ενώ τα alley oop του Χορντ από τις μαγικές πάσες του Μπλατ «σφράγισαν» τη νίκη για την ομάδα του λαού.

Δεκάλεπτα: 24-31, 51-52, 71-71, 89-82