Euroleague

«Κόλλησε» στην Πόλη αλλά άφησε υποσχέσεις ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πάλεψε πολύ στην «καυτή» έδρα της Φενέρ, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο «κόλλησε» επιθετικά και τελικά λύγισε δυσκολότερα από το τελικό 82-71, στην πρεμιέρα του στην Ευρωλίγκα.

Με το... αριστερό μπήκε στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττήθηκε πολύ πιο δύσκολα απ' όσο δείχνει το τελικό 82-71 στο «Ulker Sports Hall» από τη Φενέρμπαχτσε, έδειξε όμως σε μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης τα «δόντια» της και άφησε μεγάλες υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας.

Μετά από ένα «νωθρό» ξεκίνημα, οι Πειραιώτες έκαναν εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα (32-36). Ο Ολυμπιακός παρέμεινε μπροστά και στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, όμως μερικά «φτηνά» λάθη αλλά και αρκετά χαμένα ριμπάουντ έδωσαν στη Φενέρ το δικαίωμα να ανακτήσει τα ηνία του αγώνα.

Τελικά, στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός «κόλλησε» επιθετικά σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα, μένοντας άποντος για περίπου τέσσερα λεπτά, με αποτέλεσμα το 65-65 να γίνει 73-65 για τους γηπεδούχους. Από εκείνο το σημείο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν άλλη αντίδραση και τελικά η (πολύ ισχυρή και φέτος) Φενέρ πήρε τη νίκη.

Κορυφαίος του ματς για τη Φενέρ ήταν ένας πρώην «ερυθρόλευκος». Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν έκανε ματσάρα με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ 15 πόντους είχε ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις και 10 πόντους με 9 ριμπάουντ ο Μπόνζι Κόλσον.

Από τον Ολυμπιακό, 15 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο μαχητικός Μόουζες Ράιτ, κορυφαίος όμως ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. 11 πόντοι για τον «ήσυχο» Σάσα Βεζένκοφ, έμεινε στα χαμηλά ο Εβάν Φουρνιέ με 5 πόντους σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Η Φενέρ μπήκε… φουριόζα με πρωταγωνιστή τον Μαριάνοβιτς που έβαλε συνεχόμενα καλάθια για το 4-0. Ο Γκος έδειξε αντίδραση με τα δύο πρώτα καλάθια του Ολυμπιακού, μειώνοντας (6-4), πριν ο Χέιζ-Ντέιβις ανοίξει τον προσωπικό του λογαριασμό για το 8-4. Ο Μπόλντγουιν με τυχερό σουτ αύξησε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα των γηπεδούχων (10-4), ενώ ο Φουρνιέ μείωσε με δύο βολές. Ο Κεμ Μπιρτς κάρφωσε με το που μπήκε (12-6), όμως ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πήρε φάουλ σε τρίποντο και έβαλε τις βολές του (12-9). Ο Βεζένκοφ έφερε τον Ολυμπιακό στον πόντο (12-11) και ο Χολ απάντησε με δύο βολές (14-11). Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν μερικές ακόμη βολές (15-13), με τον Ζάγκαρς να βάζει τους τελευταίους πόντους για το 17-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Μπιρτς σκόραρε με ταμπλό (19-13) και έφερε τη Φενέρ στο +6. Οι Τούρκοι συνέχισαν δυναμικά με τον Μπόλντγουιν να βάζει το πρώτο τρίποντο του ματς (24-15) για τη μεγαλύτερη μέχρι τότε διαφορά. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με καλάθι του Πετρούσεφ από κοντά, ενώ ο ΜακΚίσικ σκόραρε σε άψογα εκτελεσμένο αιφνιδιασμό για το 24-19. Ο Αμερικανός φόργουορντ έβαλε πέντε σερί πόντους, μεταξύ των οποίων ένα απίθανο τρίποντο στη λήξη του χρόνου (26-24),ενώ έδωσε εντυπωσιακή ασίστ στον Ράιτ που κάρφωσε για την ισοπαλία (28-28). Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και μπροστά με κλέψιμο και καλάθι του Γουόκαπ (30-32), όμως ο Γκούντουριτς άμεσα ισοφάρισε με λέι απ (32-32). Ο Ράιτ ευστόχησε σε χουκ (32-34), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-36 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο μέρος, ο Βεζένκοφ βρήκε γρήγορα στόχο από μακριά για το 34-39. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έβαλε καλάθι και φάουλ (36-42) για τη μεγαλύτερη διαφορά του Ολυμπιακού, όμως η Φενέρ απάντησε με γρήγορο σερί 6-0 για την ισοφάριση (42-42) μετά από φτηνά λάθη των Πειραιωτών. Οι Τούρκοι συνέχισαν και επέκτειναν το επιμέρους σκορ τους με τρίποντο του Κόλσον (47-42), με τον Ράιτ να δίνει τέλος σε αυτό το καλό τους διάστημα με δικό του μακρινό σουτ (47-45) και να σκοράρει έπειτα μπροστά στον Μαριάνοβιτς (49-47). Ο Φουρνιέ έβγαλε μία καλή άμυνα και έδωσε ωραία ασίστ στον «Μωυσή» για το 51-49, με το ντέρμπι να συνεχίζεται μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Γάλλος έβαλε ένα απίθανο τρίποντο και έδωσε νέο προβάδισμα στον Ολυμπιακό (52-54), που ξέφυγε και με +4 χάρη σε βολές του Βεζένκοφ (52-56), όμως η Φενέρ πλησίασε και πάλι στον πόντο μετά από τρία επιθετικά ριμπάουντ και τρίποντο του Μέλι (55-56). Μετά από νέο χαμένο ριμπάουντ μετά από βολή, ο Κόλσον έγραψε για τη Φενέρ το 57-56 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Σανλί έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 62-56 των γηπεδούχων, με τον Πετρούσεφ να απαντάει με πέντε δικούς του για το 62-61! Ο Χολ βρήκε στόχο σε σουτ από τα 6,75μ. για τη Φενέρ, όμως ο Σέρβος σέντερ πέτυχε πάλι γκολ φάουλ για το 65-63, αν και έχασε τη βολή. Ο ΜακΚίσικ έτρεξε στον αιφνιδιασμό, πήρε βολές και τις έβαλε για την ισοπαλία (65-65), ενώ ο Μπόλντγουιν απάντησε με τρεις δικές του για το 68-65. Ο Κόλσον έβαλε τυχερό τρίποντο από τη γωνία (71-65), ενώ ο Χέιζ-Ντέιβις σκόραρε από κοντά για το 73-65. Ο Βεζένκοφ με τον ΜακΚίσικ μείωσαν (75-69), όμως ο Χέιζ-Ντέιβις έβαλε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και φάουλ (79-69), με αρκετή δόση τύχης. Ο ΜακΚίσικ μείωσε με δύο βολές (79-71), όμως ο φόργουρντ της Φενέρ έδωσε στον Ολυμπιακό την χαριστική βολή με λέι απ για το 81-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71