Euroleague

Άντεξε στην αντεπίθεση της Βίρτους κι έκανε «σεφτέ» η Βιλερμπάν

Έστω και στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Βιλερμπάν νίκησε 87-85 τη Βίρτους στο «Αστρομπάλ» για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Παρά το +13 στην τέταρτη περίοδο, η Βιλερμπάν νίκησε μόνο 87-85 στο τέλος τη Βίρτους στη Λιόν για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή κορυφαία τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, αφήνοντας τους Ιταλούς χωρίς νίκη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή ένα σταθερό προβάδισμα κι έφτασαν στο +13 στην τρίτη περίοδο, όμως ένα 13-0 σερί της Βίρτους ισοφάρισε την αναμέτρηση, αλλά οι Ιταλοί δεν άντεξαν στα τελευταία λεπτά κι οι εύστοχες βολές των Γάλλων τους έδωσαν το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι της Βιλερμπάν ήταν οι Σακό με 19, Μαλεντόν με 17, Ντε Κολό με 16 και Χάρισον με 13 πόντους.

Για τους Ιταλούς, ξεχώρισαν οι Κορντινιέ με 23, Ντιουφ με 15 και Παγιόλα με 11 πόντους.

To ματς
Η Βίρτους διατηρούσε ένα +2 με +3 στην έναρξη της αναμέτρησης, όμως η Βιλερμπάν βρήκε τις λύσεις μέσα στο καλάθι και το ματς πήγαινε πόντο-πόντο. Ένα 4-0 σερί της Βιλερμπάν έφερε το 10-6 για τους Γάλλους κι οι περιφερειακοί της ομάδας της Λιόν διατηρούσαν το +3 με +4 για τους γηπεδούχους. Ένα σερί 9-0 της Βιλερμπάν έφερε το +10 κι ο Σακό το +12 στην κακή άμυνα της Βίρτους. Το τρίποντο του Λάιτι έφερε το 32-19 για τη Βιλερμπάν, αλλά η Βίρτους απάντησε με 5-0 σερί. Το τρίποντο του Ν’Ντιαγέ έφερε το +11 κι αυτό του Ντε Κολό ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο 38-27.

Η Βιλερμπάν διατηρούσε το +10 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, παρά τις προσπάθειες της Βίρτους να μειώσει. Το τρίποντο του Μόργκαν μείωσε στο -8 για την ιταλική ομάδα, αλλά ένα προσωπικό 4-0 σερί του Μαλεντόν έφερε το +13. Η Βίρτους απάντησε με δικό της σερί 4-0 για το -9, αλλά ένα νέο σερί 4-0 της Βίρτους μείωσε στο -8. Ο Μαλεντόν έφερε το +11 στις ανοιχτές άμυνες κι ο Κορντινιέ έκλεισε στο 57-49 το πρώτο ημίχρονο. Η Βιλερμπάν είχε 7/14 τρίποντα και 23 ριμπάουντ, ενώ η Βίρτους είχε 11/15 βολές και 14 ριμπάουντ.

Οι Σακό και Μαλεντόν βοήθησαν σε ένα σερί 5-0 για το +13 για τη Βιλερμπάν στην έναρξη της τρίτης περιόδου. Η ευστοχία των περιφερειακών των Γάλλων διατηρούσαν το +10 με +12 σε εκείνο το διάστημα, παρά τις προσπάθειες του Κορντινιέ. Όμως με πρωτεργάτη τον Ντιουφ, η Βίρτους έκανε 13-0 σερί κι ισοφάρισε 68-68 μέσα σε τριάμισι λεπτά, η Βιλερμπάν απάντησε με 5-0 σερί κα το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε 73-70 με τον Μπελινέλι.

Με 4-0 σερί στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, η Βίρτους ισοφάρισε 74-74, όμως το τρίποντο του Μαλεντόν βοήθησε τη Βιλερμπάν να διατηρεί το +2 με +3. Το τρίποντο του Μπελινέλι ισοφάρισε 79-79 κι η ιταλική ομάδα απαντούσε στο προβάδισμα της Βιλερμπάν για το 83-83 στα 2’.39’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης και το 85-85 στο 1’.51’’. Ο Σακό αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ευστόχησε σε μία βολή για το 86-85 στο 1’.03’’. Ο Σενγκέλια αστόχησε σε τρίποντο στα 30’’ κι ο Μαλεντόν με μία βολή στα 13’’ έκανε το 87-85. Ο Κορντινιέ αστόχησε στο τρίποντο στην εκπνοή κι η Βιλερμπάν πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 38-27, 57-49, 73-70, 87-85