Eurobasket

«Όργια» Μπογκντάνοβιτς και με το… δεξί η Σερβία

Άκρως εντυπωσιακό… ποδαρικό έκανε η Σερβία στο Ευρωμπάσκετ, καθώς με τον Μπογκντάνοβιτς να σκορπά τον… τρόμο (30π.), επικράτησε 92-82 της Λετονίας.

Φοβού τον… Μπογκντάνοβιτς!

Ο νυν γκαρντ των Κινγκς μπήκε με πολλά… κέφια στο Ευρωμπάσκετ, οδηγώντας τη Σερβία στη νίκη με 92-82 επί της μαχητικής Λετονίας.

Ο πρώην παίκτης της Φενέρμπαχτσε τελείωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους, με τον Μάτσβαν να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Μαριάνοβιτς να είχε από την πλευρά του 13 πόντους.

Από την ομάδα του Μπαγκάτσκις, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάιρις Μπερτάνς με 23 πόντους, με τον αδερφό του Ντάβις να είχε 16 και τον Πορζίνγκις να προσθέτει άλλους 18. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς του Ολυμπιακού αγωνίστηκε για 28:12’’, έχοντας 4 πόντους, ισάριθμα ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Πολύ εντυπωσιακά μπήκε στην αναμέτρηση η Λετονία, φτάνοντας ακόμη και στο +12 (10-22), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Σέρβοι κατάφεραν να πλησιάσουν, αλλά οι Λετονοί έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 24-21. Η ομάδα του Μπαγκάτσκις διατηρούσε το προβάδισμά της μέχρι περίπου τα μισά της δεύτερης περιόδου (27-30), με τους Σέρβους να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να περνούν μπροστά (32-30). Μάλιστα, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς έφτασαν στο +7 (39-32), το οποίο και διατήρησαν μέχρι και 2:45’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-35). Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο, η Λετονία έκανε το comeback με τον Ντάιρις Μπερτάνς και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 47-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σερβία μπήκε με μεγάλη όρεξη για άμυνα και αφού κράτησε χαμηλά τη Λετονία, πήρε ξανά το προβάδισμα (53-49). Έκτοτε, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς είχαν τον έλεγχο του ματς, φτάνοντας στο +8 (62-54), στα δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, την οποία έκλεισαν με το υπέρ τους 65-60. Οι Σέρβοι είχαν τα ηνία του παιχνιδιού και στο τέταρτο δεκάλεπτο (73-65), ώσπου οι Ντάιρις Μπερτάνς και Πορζίνγκις έβαλαν… φωτιά, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους Λετονούς (73-75), στα 3:00’’ πριν τη λήξη. Εκεί, ανέλαβαν δράση οι Μπογκντάνοβιτς και Γιόβιτς (80-75) και με τον νυν γκαρντ των Κινγκς (και πρώην της Φενέρ) να συνεχίζει τα… δικά του, η νίκη ήρθε με το τελικό 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 45-47, 65-60, 92-82